4 Ekim 2013 Cuma

Yoğurtçu Kalesi / MANİSA / LYDİA / Merkez İlçesi-Uzunburun Köyü

Yoğurtçu Kalesinin Yeri: Kale Manisa İli Merkez İlçesine bağlı Muradiye Beldesi Uzunburun Köyü sınırları içindedir. Uzunburun Köyü Manisa’ya 20km mesafededir. Köye geldiğinizde tabelalar sizi kaleye ulaştıracaktır.
Yoğurtçu Kalesi Uydu Görüntü
Yoğurtçu Kalesi Uydu Görüntü
Yoğurtçu Kalesi
Yoğurtçu Kalesi
Yoğurtçu Kalesi
Yoğurtçu Kalesi
Yoğurtçu Kalesi
Yoğurtçu Kalesi Yüzey Araştırmaları Sonuçları: Sayın Prof. Dr. Recep Meriç’in 1984 yılı Manisa İzmir İlleri Yüzey Araştırmaları kapsamında dolaşmış ve bu kaleyi Aiolis Yerleşimleri içinde anmıştır. Geç Bizans Dönemi yapısının Aiolis’ler tarafından kurulmadığı muhakkaktır. Bu yüzden biz bu yerleşimi Lydia Bölgesinde anacağız.
Kale konum olarak Menemen-Karşıyaka ve Manisa sınırlarının kesiştiği stratejik öneme sahip bir noktadır. Bu noktadan Gediz (Antik Hermos) Irmağının oluşturduğu vadi izlenmektedir.
Recep Meriç hocamızın tespitlerine gelince: Geç Bizans Dönemine ait yapının tahkim edilmiş bir manastır yapısı olduğunu düşünmektedir. Manastır olduğuna dair bir iz olmamasına rağmen, iç kale içindeki keşiş odaları, diğer mekan detayları bu yapının Gregoras’ın Magnesia’da (Manisa) andığı Sosandra Manastırı olabileceğini söylemektedir.   
Yoğurtçu Kalesi
Yoğurtçu Kalesi
Yoğurtçu Kalesi
Yoğurtçu Kalesi
Yoğurtçu Kalesi
Yoğurtçu Kalesi
Yoğurtçu Kalesi
Yoğurtçu Kalesi
Sayın Prof.Dr. Ersin Doğer ise kalenin Bizanslılar tarafından Türkmen akınlarını engellemek için yapıldığını düşünmektedir. Gerek surların inşa tekniği, gerekse çevredeki çanak-çömlek kırıntılarının 13.yüzyıldan kalmış olması bu yapının o dönemden kaldığını göstermektedir.
Tüm engellemelere rağmen bölgeye yerleşmeyi başaran Yörükan grupları kaleyi Yoğurt yapımı ve depolaması için kullanınca kalenin adı Yoğurtçu Kalesi olarak anılmaya başlamıştır.
Kale kare plana yakın inşa edilmiştir. Hem iç kale, hem de kulelerle tahkim edilmiş dış kalesi bulunmaktadır. Osmanlı Döneminde tekrar kullanılmaması için top atışlarıyla surlara hasar verilerek terk edildiği söylenmektedir.
Kalenin oturduğu kalker tepenin eteklerinde kurulan taş ocağı kaleye büyük zarar vermektedir. Taş çıkarılırken yapılan patlamalar, kale taşlarını yerinden oynatmaktadır. Bu kalenin Koruma Kurulu tarafından SİT Alanı kapsamına alınarak korunması gerekmektedir.

Kaynakça: Prof.Dr. Recep Meriç –Manisa İzmir Yüzey Araştırmaları / Prof.Dr. Ersin Doğer –Menemen Tarihi- Sergi Yayınevi -1998 / www.radikal.com.tr / www.panoramio.com

Taylan Köken

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder