29 Ekim 2013 Salı

Mezgit Kale / KİLİKİA / MERSİN / Silifke –Türkmenuşağı Köyü

Mezgit Kale’nin Yeri: Mersin İli, Silifke İlçesinin Türkmenuşağı Köyünün 6km uzağında bulunan Paslı Mahallesinin 2km güneydoğusunda bir tepenin üzerindedir.
Mezgit Kale Uydu Görüntü
Mezgit Kale Uydu Görüntü
Mezgit Kale Adı ve Anlamı: Türkmenuşağı Köyü Antik Dönemde Doğu Dağlık Kilikia olarak anılan bölgede yer almaktadır. Paslı adı bazı kaynaklarda Papaslı olarak geçmektedir. Mezgit Kale yerli halk tarafından “Korkusuz Kralın Anıt Mezarı” olarak anılmaktadır. 
 
Mezgit Kale
Mezgit Kale
Mezgit Kale
Mezgit Kale
Mezgit Kale
Mezgit Kale
Mezgit Kale
Mezgit Kale
Mezgit Kale
Mezgit Kale Kalıntıları ve Yüzey Araştırmaları: Antik Lamas (Limonlu) Çayı ile Antik Kalykadnos (Göksu) Irmağı arasında kalan bölge antik kaynaklarda Olba Teritoryumu olarak anılmaktadır. Bölge Helenistik Dönemde iskân görmeye başlamış, bu yapılaşma ve yerleşimler genel olarak MÖ.2.yüzyılda, Teukros Hanedanlığı ile Seleukosların işbirliğiyle kurulmuşlardır. Helenistik Dönemde kurulan yerleşimler özellikle Roma Döneminde varlıklarını genişleyerek sürdürmüşlerdir. 
Paslı’da Kalıntılar genel olarak Roma Döneminde kalmadır. Mezgit Kale de bu dönemden kalan ve bölgenin en büyük Anıt Mezarıdır.7,8mt yüksekliğindeki bu mezar MS.200-300 yıllarına tarihlenmektedir. Ön cepheden bulunan Korint başlıklarına sahip dört sütun bulunmakta, sütunların ortalarındaki çıkmalar heykel kaidesi olarak kullanılmaktaydı. Bu konsollardan mezar odasında da bulunmaktadır. Anıt mezarın arka alınlığında bir kalkan, iki yanında kılıç ve akrep kabartmaları vardır. Ayrıca tapınağın yan tarafında kabartma şeklinde büyük bir phallos betimlemesi dikkat çekicidir. Anıt mezarın etrafında sarnıç ve zeytinyağı işlikleri bulunmaktadır.
Anıt mezar 1987 yılında Prof.Dr. K. Levent Zoroğlu tarafından incelenmiştir.

Mezgit Kale
Mezgit Kale Mezar İçi
Mezgit Kale Phallos Kabartması
Kaynak: www.mersinkulturturizm.gov.tr / Prof. Dr. K. Levent Zoroğlu – VI. Araştırma Sonuçları Toplantısı –Ankara -1988.

Taylan Köken

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder