1 Kasım 2012 Perşembe

Astyra- Nebiler Ilıcası / İZMİR / AİOLİS / Dikili-Nebiler Köyü

Astyra’nın Yeri: İzmir ili Dikili ilçesi Nebiler Köyü’ne geldiğinizde ılıcanın tabelası sizi Astyra’ya götürecektir. İzmir-Çanakkale yolunda Edremit yönüne doğru Dikili kavşağını 10km kadar geçince sağda Gökçeağıl (Kemente) Köyü yoluna sapılır ve köye girmeden devam edilirse Nebiler Köyü Ilıcasına gelinir. Burası tarihte Astyra olarak anılmaktadır.  
Astyra Uydu Görüntüsü
Nebiler Ilıcası Tabelası
Nebiler Ilıca Tabelası
Ilıca İşletmesi
Nebiler Ilıcası
Nebiler Ilıcası
Ilıcadaki Koca Çınar
Ilıcadaki Yeni Pansiyon Odaları
Ilıcadaki Yeni Pansiyon Odaları
Ilıcanın Üstündeki Karina Düzlüğü
Astyra Adı: Sayın Bilge Umar’ın belirttiğine göre Astra Luvi dilinde “akıntı” anlamındadır ve sözcük açılırsa “akarsu, dere, çay, ırmak” anlamlarındadır. Astyra’nın ise Astura’dan geldiğini belirtiyor ve Astura’nın Luvi dilinde Ast(a)-Ura, yani “Koca Çay” anlamında olduğunu söylüyor.  
Nebiler Ilıcası, Karina eteklerinden doğup sonra Kabakum’un Üçpınar Mevkiinde Ege Denizi ile buluşan bir derenin kenarındadır. Buradan çıkan şifalı sıcak sular dereyi beslemektedir. Yazın sıcak havalarda dere nerede ise kurumaktadır.
Yine Bilge Umar’ın Türkiye’deki Tarihsel Adlar kitabından bölgede üç tane Astyra’nın varlığını öğreniyoruz. Bunlardan birincisi Troas Bölgesinde Nara Burnu’nun kuzeydoğu ilerisinde bulunan bir ılıca ve ilkçağ kentçiğidir. İkincisi Edremit yakınında bulunan Güre Kaplıcalarının altında kalmış olduğu düşünülen ilkçağ tapınağı ve köyüdür. Üçüncüsü ise Nebiler Ilıcasının bulunduğu yerdir.
Bu üç Astyra’da ılıcadır veya ılıca kenarındaki yerleşimlerdir. Fakat Astyra adının anlamını incelediğimizde akarsu anlamına gelmesine rağmen ılıca ile ilgili herhangi bir anlam ifade etmemesi dikkate değerdir. Ancak hem Güre Kaplıcalarının, hem de Nebiler Ilıcasının yakınlarından akarsu geçmektedir ve Astyra isimleri bu akarsulardan dolayı verilmiş olabilir.     
Nebiler Deresi
Nebiler Deresi
Nebiler Deresi
Nebiler Deresi
Nebiler Deresi
Nebiler Deresi
Nebiler Deresi
Astyra Kısa Tarihçesi: Astyra tarihi hakkında hemen hemen hiçbir bilgi yoktur. Atarneus maddesinde andığımız İran Kralı Xerxes ordusu ile birlikte Yunanistan seferine çıkarken Karina kentine uğramış, dolayısıyla Astyra’yı ziyaret etmiş olmalıdır.
MÖ.480’de ise İran Kralı Xerxes ordusunu Sardeis’de toplar ve Yunanistan üzerine seferine başlar. Ordu Salihli, Akhisar, Soma, Bergama üzerinden Atarneus ovasından da geçer.
Nebiler Şelalesi
Nebiler Şelalesi
Nebiler Şelalesi
Nebiler Şelalesi
Nebiler Şelalesi
Astyra Kalıntıları: Günümüzde Astyra, Nebiler Köyü muhtarlığı tarafından iptidai şartlarda işletilen ve çevre halkı tarafından çoğunlukla günübirlik ziyaret edilen çok küçük bir ılıcadır. Muhtarlık gelen talep üzerine son yıllarda sürekli kalmak isteyenler için barakadan yeni pansiyon odaları yapmıştır. Geçmiş yıllarda buranın kötü durumuna göre nispeten bir düzelme vardır.
Nebiler köyüne girmeden önce bir mağara ve buradan çıkan kükürtlü kaynak suları, bu suların oluşturduğu şelale, bir saatlik yürüyüşle görülmeye değer manzaralar sunacaktır size.  
Nebiler Mağarası
Nebiler Mağarası
Nebiler Mağarası
Nebiler Mağarası
Nebiler Mağarası
Nebiler Mağarası
Mağara Çevresindeki Kayalıklar
Mağara Çevresindeki Kayalıklar
Kaynakça: Bilge Umar- Aiolis- İnkılâp Kitabevi -2002 / Bilge Umar –Türkiye’deki Tarihsel Adlar -İnkılâp Kitabevi -1993 / www.panoramio.com
Taylan Köken

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder