21 Ağustos 2011 Pazar

Bayramtepe Höyük (Çiftliktepe) / İZMİR / AİOLİS / Dikili -Kocaoba Köyü

Bayramtepe Höyüğünün Yeri: İzmir Çanakkale karayolunun yanında yer alan höyük Dikili’den Bergama’ya giderken yol üzerinde tabelasını göreceğiniz Bayramtepe Çiftliğinin karşısında yer alan kayalığın yamacındadır. Höyük TAY veritabanında Bergama ilçesinde anılmasına rağmen Dikili Kocaoba Köyü sınırlarında kalmaktadır.
Bayramtepe Çiftlik Tabelası
Bayramtepe Höyüğünün Adı: Höyük yanında bulunduğu çiftlikten ismini almaktadır. TAY Projesi kayıtlarında dikkatimizi çeken bu höyük veritabanında Çiftliktepe olarak geçmektedir.
Bayramtepe Höyük
Bayramtepe Höyük
Bayramtepe Höyük
Bayramtepe Höyük
Yüzey Araştırması Sonuçları: Höyük ilk olarak O.Barlet tarafından tespit edilmiştir. Bayramtepe Höyük ismini veren kendisidir.
1955 yılında J.Driehaus tarafından yüzey araştırması yapılmıştır. Höyük 1mt yüksekliğinde 150x150 mt boyutlarında ölçülendirilmiştir. Ele geçen önemsiz parçalar ise daha çok Helenistik Dönem ve daha geç dönemlere ait çanak çömlek parçalarıdır. Ele geçen parçalar arasında çok az sayıda İlk Tunç Çağı’na ait çanak çömleğe de rastlanmıştır.
Bayramtepe Höyük
Bayramtepe Höyük
Höyük Durumu: Günümüzde tarla açılarak, taşocağı olarak kullanılarak höyük aşırı derecede tahrip edilmiştir. Höyüğü dolaştığımızda herhangi bir parçaya rastlayamadık.    
Bayramtepe Höyük
Bayramtepe Höyük
Bayramtepe Höyük
Kaynakça: www.tayproject.org

Taylan Köken