29 Mart 2015 Pazar

Gölbek Kalesi / ANKARA / GALATİA / Gölbaşı –Gölbek Mahallesi

Kalenin Yeri: Gölbek Kalesi, Ankara İli, Gölbaşı İlçesi, Gölbek (Köyü) Mahallesinin 2,5km güneybatısında doğal bir tepenin üzerindedir.
Gölbek Uydu Görüntüsü
Gölbek Köyü
Gölbek Mağaraları
Gölbek Bilgileri: Gölbek Köyünün eski adları Kölit, Kölik ve Gölnik olarak geçmektedir. Gölbek ise: “Küçük su birikintisi, gölcük, gölet” anlamındadır. Eski isimlerin anlamını bulamadık. Yerleşim ismini Sulakiye Gölünden almış olmalıdır.
Köyün arazisi Selçuklu Döneminde Bozulus Türkmenlerinin yaylasıdır. Zaman içinde gölün kurumasıyla diğer Türkmen Aşiretleri bölgeye gelerek köyü kurarlar. Günümüzde yenisi yapıldığından kullanılmayan eski caminin alçı süslemeli minberi güzeldir. Caminin banisi olarak Hacı Ömer Efendi görülmektedir.
Gölbek Köyü çevresinde korunma ve yerleşme amaçlı insan yapımı incelenmeyi bekleyen mağaralar bulunmaktadır.

Gölbek Kalesi: 1125 rakımlı kayalık bir tepe üzerinde Galatların kurmuş olduğu bir kaledir. Batı ve kuzey, kısmen de doğu yönünü kontrol eden bir konumdadır. Kuzeyinde bulunan Karacaören Kalesi ve batısında bulunan Güzelcekale ile birbirini gören konumdadır. Tep noktanın ovadan yüksekliği 150m kadar olup, oval bir yapıya sahiptir. Genel olarak iri taşların kullanıldığı surlarda, yer yer küçük taşlar da dolgu malzemesi olarak kullanılmıştır. Surlar 40m boyutlarında izlenmektedir.  

Kaynak: www.golbek.blogspot.com.tr / www.haymanagazetesi.org (Sami Ümüt yazısı) / Levent Egemen Vardar –Nalan Akyürek Vardar –Galatia Bölgesi Kaleleri Yerleşmeleri Yüzey Araştırması Ankara İli:1998

Taylan Köken

1 yorum: