28 Ocak 2015 Çarşamba

Yukarıçavundur Kalıntıları / ANKARA / GALATİA / Çubuk –Yukarıçavundur Mahallesi

Kalıntıların Yeri: Kalıntılar, Ankara İli, Çubuk İlçesi, Yukarıçavundur (Köyü) Mahallesindedir.
Yukarıçavundur Köyü
Yukarıçavundur ve Kalıntı Bilgileri: Yukarı Çavundur Köyü Oğuzların 24 boyundan biri olan Çavuldur / Çavundur Kolu tarafından kurulmuştur. Köy Roma ve Bizans Döneminde iskân görmüş olup, 1463 yılında artık Osmanlı Kayıtlarında görülmeye başlar.
1908 yılında yaptırılan medreseden bir de Kuruçay Köyünde vardır.
Köy içinde antik devşirme malzemeler bulunmaktadır. Köy camisinde devşirme malzeme olarak kullanılan iki yazıt bulunmaktadır. Köy içinde eski çeşmeler vardır.
Bu tekil buluntu malzemenin köy yakınında bulunan Roma ve Bizans Döneminde iskân görmüş olan Höyük üzerinden getirilmiş olabileceğini düşünmekteyiz.
Höyük 2000 yılında bölgede araştırmalar yapan Levent Egemen Vardar tarafından da ziyaret edilmiştir. 1.370m rakımlı bir tepe üzerinde dere yatağından 70-80 m yüksekliğindeki bir tepe üzerindeki yerleşmedir. Tepe üzerinde 25x45m ölçülerindeki yoğun bir alan Roma ve Bizans Dönemi seramiğe sahiptir.       
   
Kaynak: www.ankararehberi.com / Levent Egemen Vardar –Galatia Bölgesi Kaleleri Yerleşmeleri Yüzey Araştırması. Ankara ve Bolu İlleri 2000 -19. Araştırma Sonuçları Toplantısı Cilt:1 -2001

Taylan Köken

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder