24 Mayıs 2014 Cumartesi

Asartepe Kalesi / ANKARA / GALATİA / Ayaş –Çanıllı Beldesi

Kalenin Yeri: Asartepe Kalesi, Ankara İli, Ayaş İlçesi, Çanıllı Beldesinin 1km güneyinde çevreye hakim bir tepenin üzerindedir.
Çanıllı Uydu Görüntüsü
Çanıllı Kasabası
Çanıllı Kasabası
Çanıllı Kasabası
Kale Kalıntıları ve Araştırmalar: Asartepe veya Çanıllı Kalesi olarak anılan kale 1040mt rakıma sahip bir tepe üzerindedir. Kuzeyinde İlhan Çayı, güneyinde Endil Kanyonu yer alır. Günümüzde batısında İlhan Çayı üzerine kurulan Asartepe Barajı bulunmaktadır. Kalenin 30-50mt. genişliğinde ve 60-70mt uzunluğundadır. Batı yönünde yüksekliği 2mt’yi bulan yapı duvarları etkileyicidir.
Sur içinde ve dışında doğal kaya kütleleri bulunmakta, surlar yer yer bu kütlelerin üzerine yapılmıştır. Tek ulaşım imkanı olan doğu yönünde kulelerden 60mt uzaklıkta savunma amaçlı başka bir kule ve sur parçası bulunmaktadır. Kale içinde yıkılmış ve temelleri görülen yapı izleri mevcuttur. Seramik kırıntıları Orta Frig, Helenistik, Roma ve Bizans Döneminden kalmaktadır. Bu durum kalenin uzun yıllar kullanıldığını göstermektedir.
Ayrıca Çanıllı Beldesinde Hitit Döneminden kalma mühürler, Roma Dönemi aslan heykelleri ve vazoları ele geçmiştir.
Asartepeden Çanıllı Kasabası
Asartepeden Asartepe Göleti
Endil Kanyonu
Asartepe
Asartepe Göleti
Asartepe Göleti
Asartepe Göleti
Kaynak: Levent Egemen Vardar –Nalan Akyürek Vardar - Galatia Bölgesi Kaleleri Yerleşmeleri Yüzey Araştırması – 15. Araştırma Sonuçları Toplantısı Cilt.1 -1998 / www.ayasvakfi.com.tr / www.tayproject.org 

Taylan Köken

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder