31 Ağustos 2013 Cumartesi

Sancaklı Kalesi (Adatepe) / İZMİR / AİOLİS –Karşıyaka –Sancaklı Köyü

Sancaklı Kalesinin Yeri: İzmir ili, Karşıyaka ilçesine bağlı olan Sancaklı Köyünün yanında bulunan kayalık bir tepenin üzerindedir. Karşıyaka’dan Yamanlar Dağı –Karagöl Milli Parkı tabelalarından sapılarak köye gelinebilir.
Sancaklı Kalesi Uydu Görüntüsü
Sancaklı Kalesi
Sancaklı Kalesi
Sancaklı Kalesi
Sancaklı Kalesi Buluntuları: Sancaklı Köyünün yanında bulunan bir tepenin eteklerinde teraslar halinde konumlanmıştır. Bulunduğu konum itibariyle tüm İzmir Körfezini ve özellikle Karşıyaka sahilini tepeden gören bir konumdadır.
Kaleden Sancaklı Köyü
Kaleden Sancaklı Köyü
Sancaklı Köyü -Çeşme
Sancaklı Kalesinden Körfez
Sancaklı Köyü bir Yörük köyüdür. Yamanlar Dağı’nın eteklerinde sarp bir arazi üzerine konumlanmıştır. Sancaklı Köyünün halkı hayvancılıkla geçinmektedir.
Sancaklı Kalesi konusundaki bilgileri bizim gibi az bilinen tarihi yerleri dolaşıp www.dagakactim.blogspot.com adresinde yayınlayan ekipten edindim, kendilerine sonsuz teşekkürü bir borç bilirim. 
Sancaklı Kalesinde Sarnıç
Polygonal Sur Bakiyesi
Polygonal Sur Bakiyesi
Polygonal Sur Bakiyesi
Sancaklı Kale Bakiyeleri
Kale İçi Sarnıç
Kale İçi Bakiye Duvarlar
Kale Üzerindeki Kayalık
Kale Üzerindeki Kayalık
Bu sitedeki bilgilere göre kale MÖ.500-600’lü yıllara tarihlenmesi ve resimlerle gördüğümüz üzere poligonal taşlarla imal edilen duvar Aiolis’lerin Bölgeye yerleşmelerinde sonra bölgelerini korumak ve gözlemek için yapılmış olabilir. Bulunduğu konum itibariyle İzmir-Çanakkale yolunu izlemektedir.
Eski adı Adatepe olan Sancaklı Kalesinde su ihtiyacı orijinal kayaya oyulan su sarnıçlarıyla sağlanmaktadır. Orijinal kayalıktan teraslar yapılarak tahkimat oluşturulmuştur. Tepeye çıkarken tahkimat duvar izleri ve değişik çanak çömlek parçaları görülmektedir.          


Taylan köken

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder