26 Haziran 2011 Pazar

Şehit Kemal Köyü Anıtı / İZMİR / AİOLİS / Aliağa / Yukarı Şehit Kemal Köyü


Yukarı Şehit Kemal Köyü’nün Yeri: İzmir ili Aliağa ilçesi sınırları içinde bulunan Kyme Antik Kenti sınırları içinde olduğu düşünülen köy, günümüzde İzmir –Çanakkale Karayolunda Aliağa’ya gelmeden önce tabelası rahatça görülmektedir. Yoldan 7 km uzaklıktadır. 

Anıt Kalıntıları ve Araştırma Sonuçları: Şehit Kemal Anıtı 19x19mt ölçülerinde, bir merdivenle çıkılan ve dört odadan oluşan bir yapıdır. Yapı taşlarının birbirine bağlantı noktaları olan kenetler veya harç kullanılmadığından yapı çok dağınık durumdadır. Ayrıca definecilerin aşırı tahribatı söz konusudur.
Yapı arazi ile uyum içinde yapılmasından dolayı piramidal bir formda inşa edilmiştir. Yapının batısından yer alan antik bir yol yapıya ulaşımı sağlamaktaydı. MÖ.400’lere tarihlenen çanak çömlek parçaları ve amphora parçalarına yol üzerinde rastlanmıştır. Ayrıca yapı etrafında da aynı zamana ait seramik parçalarına rastlanmıştır.
Sonuç olarak o yıllarda Anadolu’nun bu bölgesi Pers ve Mısır egemenliği altında bulunduğundan dolayı buranın doğu etkisiyle yapılmış olan bir anıt olduğu düşünülmektedir.

Kaynakça: Aiolis’de Bir Anıt –Ersin Doğer –İsmail Gezgin

Taylan Köken